ikona_globus_2018

Tydzień z Internetem 2020

Scenariusze i inne materiały do wykorzystania w czasie kampanii

Hasło tegorocznej edycji kampanii to: “e-Mocni przez całe życie”. Zachęcamy w niej do organizowania spotkań promujących wśród mieszkańców ideę uczenia się przez całe życie i korzystania w tym celu z przydatnych, wartościowych zasobów i narzędzi online. Osoby uczestniczące w spotkaniach dowiedzą się, dlaczego warto uczyć się online, jakie umiejętności cyfrowe warto zdobywać i rozwijać, czego można w ten sposób się nauczyć i jak samodzielnie uzupełniać wiedzę.

W tym roku przygotowaliśmy scenariusz pt. Na własną rękę – jak się uczyć z internetu? Jest to pomysł na spotkanie dla osób ciekawych tego, jak można samodzielnie rozwijać umiejętności potrzebne w XXI wieku dzięki dostępowi do bezpłatnych materiałów edukacyjnych i wartościowych, angażujących kursów online.

Scenariusz dostępny jest na tej stronie: https://biblioteki.org/aktualnosci0/Na_wlasna_reke_jak_sie_uczyc_z_internetu_scenariusz_spotkania0.html

Kursy, narzędzia i inne zasoby online

W związku z epidemią koronawirusa, z powodu której zamykane są szkoły, uczelnie i inne placówki edukacyjne na całym świecie, rośnie zainteresowanie zdalnymi formami nauczania i uczenia się. Widać to przede wszystkim w Chinach, które w największym stopniu zostały dotknięte kryzysem. Obecnie trudno jest przewidzieć, jak długo potrwa ta szczególna sytuacja oraz z jakimi jej konsekwencjami przyjdzie się nam zmierzyć w przyszłości, jednak warto przy tej okazji pokazywać ludziom potencjał e-learningu oraz pracy zdalnej, a także różne możliwości czerpania wiedzy z zasobów dostępnych online.

Dlatego w tym roku przygotowaliśmy dodatkowy scenariusz – spotkania do przeprowadzenia na odległość z wykorzystaniem narzędzi do telekonferencji Zoom. Zachęcamy do skorzystania!

Scenariusz dostępny jest tutaj: Na odległość. Kompetencje cyfrowe w czasach zarazy – scenariusz

Niżej zamieszczamy też listę zasobów, z których warto skorzystać i o których warto informować użytkowników bibliotek, szkół oraz innych instytucji biorących udział w Tygodniu z Internetem 2020.

15 kanałów edukacyjnych i naukowych, które przydadzą się w szkole – artykuł Kamila Śliwowskiego w serwisie otwartezasoby.pl

Narzędzia i zasoby edukacyjne na czas zamknięcia szkół – artykuł Kamila Śliwowskiego w serwisie otwartezasoby.pl

Tech against Coronavirus – strona z narzędziami do pracy zdalnej

Odwrócone lekcje z TIK – materiał wideo poświęcony zasobom online do samodzielnej nauki: Khan Academy, TED Education i Edmodo.

Kursy online

e-Mocni – Cyfrowe Umiejętności. Realne Korzyści
https://e-mocni.org.pl

Khan Academy – Darmowe kursy, lekcje i ćwiczenia online
https://pl-pl.khanacademy.org

Kursodrom.pl – platforma elearningowa
http://www.kursodrom.pl/pl/

Udemy
https://www.udemy.com

Internetowe Rewolucje
https://learndigital.withgoogle.com/internetowerewolucje

BBC Learning English
http://www.bbc.co.uk/learningenglish/

Coursera
https://www.coursera.org/

Online Classes by Skillshare
https://www.skillshare.com/

edX
https://www.edx.org/

SkillShare
https://www.skillshare.com/home

Podcasty

Jak słuchać podcastów? Przykłady aplikacji mobilnych do subskrybowania podcastów
https://achmielewska.com/jak-sluchac-podcastow/

Bezpłatna aplikacja w sklepie Google Play
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.podcasts&hl=pl

Bezpłatna aplikacja Apple Podcasts w sklepie App Store
https://apps.apple.com/pl/app/podcasts/id525463029

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
http://podcast.swps.pl/episodes

Audioteka
https://welcome.audioteka.com
Aplikacje mobilne

Duolingo
https://pl.duolingo.com
Wideo

TED: Ideas worth spreading
https://www.ted.com
Książki

Biblioteka internetowa Wolne Lektury
https://wolnelektury.pl

Materiały promocyjne

Zachęcamy do wywieszenia plakatów promujących spotkanie (wewnątrz i na zewnątrz placówki). Sugerujemy także powieszenie ich w urzędzie gminy, domu kultury, na miejscowej tablicy ogłoszeń, przy klubie seniora itd.

>> plakat (plik Microsoft Word) wystarczy wstawić datę, godzinę, adres i wydrukować potrzebną liczbę egzemplarzy

Warto zadbać o jak najszerszą dystrybucję ulotek zapraszających do udziału w spotkaniu – można je rozdać osobom odwiedzającym bibliotekę/dom kultury/pracownię komputerową itd., wyłożyć w urzędzie gminy, na przystanku autobusowym, w sklepie, na poczcie itd.; można też poprosić wolontariuszy o wrzucenie ulotek do skrzynek pocztowych w prywatnych domach czy mieszkaniach.

>> ulotka

Dobrze wysłać informację prasową do mediów z opisem spotkania i zaproszeniem dziennikarzy do wzięcia w nim udziału.

Warto też zamieścić informację o spotkaniu na stronie internetowej biblioteki/szkoły/domu kultury czy gminy, na Facebooku, na lokalnym portalu informacyjnym czy forach mieszkańców. Można też wysłać zaproszenia pocztą elektroniczną.

Pobierz też:

> logo kampanii Tydzień z Internetem

> logo kampanii Tydzień z Internetem (białe tło)

Warto przygotować krótką relację ze spotkania na stronie biblioteki i w jej mediach społecznościowych. A także wysłać do mediów informację prasową podsumowującą wydarzenie.