Materiały edukacyjne partnerów kampanii

Partnerzy różnych edycji kampanii Tydzień z Internetem zachęcają do korzystania z ich materiałów edukacyjnych, które zostały opracowane z myślą o różnych grupach wiekowych. Znajdziecie tu np. scenariusz zajęć dla dzieci i młodzieży czy kurs online dla rodziców.

Kurs Cyfrowego Obywatelstwa i Bezpieczeństwa

Zapraszamy do korzystania z kursu cyfrowego obywatelstwa i bezpieczeństwa. Kurs online składający się z filmów, quizów i scenariuszy lekcji został przygotowany przez Google. Z kolei Fundacja Szkoła z Klasą opracowała wskazówki, które pomogą wprowadzić zagadnienia związane z obywatelstwem cyfrowym w codzienną pracę z młodymi ludźmi. Zapraszamy!

https://obywatelstwocyfrowe.szkolazklasa.org.pl

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online. Kurs dla profesjonalistów

Kurs e-learningowy opracowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę przygotowuje profesjonalistów do diagnozy zagrożeń online, podejmowania udanych działań edukacyjnych oraz skutecznej interwencji w przypadku wystąpienia problemu dotyczącego zagrożeń online.

link do kursu

Bezpiecznie Tu i Tam

Fundacja Orange przygotowała kurs internetowy, w którym rodzice znajdą wartościowe porady, które pomogą im w zapewnieniu bezpieczeństwa młodym internetowym konsumentom. Jedno z wyzwań w kursie poświęcone jest zakupom online i nadużywaniu Internetu.

www.fundacja.orange.pl/kurs
https://fundacja.orange.pl/kurs/wyzwanie/5

Platforma I-LINC

Polecamy także zasoby w języku angielskim, znajdujące się na platformie I-LINC. Można tu znaleźć miedzy innymi przydatne, bezpłatne kursy e-learningowe na temat tworzenia dobrego CV, znalezienia wymarzonej pracy, kreatywności czy przedsiębiorczości.  Platforma powstała w ramach programu EU „Horyzont 2020”.

http://www.i-linc.eu/

Lekcja bezpieczeństwa

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zachęca do przeprowadzenia zajęć dla uczniów klas V-VI szkół podstawowych i klas I gimnazjów w oparciu o scenariusz “Lekcja bezpieczeństwa”. Lekcja trwa 45 minut, a jej celem jest podwyższenie poziomu wiedzy uczniów na temat zagrożeń prywatności w sieci.

link do strony Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Zasady bezpiecznego korzystania z sieci (plakaty)

Fundacja Panoptykon przygotowała plakaty z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci, które można pobrać i wydrukować.

Wersja dla młodszych (szkoła podstawowa): ZOBACZ
Wersja dla starszych (gimnazjum i starsi): ZOBACZ

prawakonsumenta.uokik.gov.pl

25 grudnia 2014 roku weszła w życie ustawa o prawach konsumenta, która ujednoliciła prawa kupujących i obowiązki sprzedających z tymi, które istnieją w całej Unii Europejskiej.

Aby przybliżyć konsumentom oraz przedsiębiorcom wszystkie istotne zmiany, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował portal prawakonsumenta.uokik.gov.pl. Znajdują się na nim szczegółowe informacje na temat nowych przepisów oraz liczne przykłady ilustrujące poszczególne prawa i obowiązki. Opracowane zostały także broszury oraz ulotki, które udostępniono w zakładce „Filmy”. W publikacjach tych zawarto m.in. informacje na temat rodzajów umów i wynikających z nich zobowiązań stron, a także procesu reklamacyjnego. Dodatkowo zamieszczono formularze, z których można skorzystać np. przy odstąpieniu od umowy zawartej na odległość.

prawakonsumenta.uokik.gov.pl

wybieramefaktury.pl

Czy wiesz, że co roku aż 255 000 drzew wycina się na papierowe faktury? No tak, ale czy faktury elektroniczne są równorzędne z tradycyjnymi fakturami papierowymi? Czy ich zamówienie wiąże się z dodatkowymi kosztami? Jakie są korzyści z otrzymywania faktur w formie elektronicznej? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z e-fakturami można znaleźć na stronie www.wybieramefaktury.pl polecanej przez koalicję „Wybieram e-faktury”, w skład której wchodzą: Konfederacja Lewiatan, Orange Polska, UPC Polska oraz Envelo. Celem koalicji „Wybieram e-faktury” jest zwrócenie uwagi na zalety korzystania z e-faktur, obalanie mitów związanych z wykorzystywaniem faktur elektronicznych oraz zwiększenie świadomości konsumentów w obszarze regulacji prawnych określających status e-faktur.

Więcej informacji się na stronie www.wybieramefaktury.pl.

Informacja – cena internetowych usług

Scenariusz lekcji dla gimnazjalistów przygotowany przez Fundację Panoptykon. Biorąc w niej udział dowiedzą się m.in. że korzystanie z Internetu nieuchronnie wiąże się z udostępnianiem informacji o sobie, zrozumieją czym jest profilowanie, i poznają zasady, która pomagają chronić informacje o sobie i mieć kontrolę nad tym, w jaki sposób są one wykorzystywane przez internetowe firmy.

link do scenariusza na stronach Fundacji Panoptykon

Podstawy ochrony danych osobowych

Scenariusz lekcji dla szkół ponadgimnazjalnych “Podstawy ochrony danych osobowych”, opracowany przez Fundację Panoptykon.

link do scenariusza na stronach Fundacji Panoptykon

Wychowanie do życia w cyfrowym świecie

Jak uczyć dzieci i młodzież korzystania z nowych technologii w sposób świadomy i odpowiedzialny? Jak angażować rodziców uczniów do działań na rzecz rozwijania kompetencji cyfrowych dzieci? Fundacja Panoptykon stara się odpowiedzieć na te pytania: Wychowanie do życia w cyfrowym świecie. Przewodnik dla nauczycieli i nie tylko. Do przewodnika dołączona jest broszura z przykładowymi scenariuszami zajęć i pomysłami na przeprowadzenie warsztatów dla rodziców.

link do strony Fundacji Panoptykon

Materiały Fundacji Odkrywców Innowacji

Na stronie “Działania na rzecz bezpiecznego korzystania z Internetu”, przygotowanej przez Fundację Odkrywców Innowacji, znajduje się zestawienie różnych materiałów (artykułów, publikacji, stron internetowych, materiałów multimedialnych, scenariuszy itp.), dotyczących bezpieczeństwa w Internecie.

link do strony “Działania na rzecz bezpiecznego korzystania z Internetu”

Multibook “Agencja Detektywistyczna T&T” to trzy opowieści detektywistyczne dla dzieci. Rodzeństwo Tońka i Teoś prowadzą dochodzenia w sprawie tajemniczych zdarzeń, w które uwikłani są ich koledzy i koleżanki ze szkoły. Wszystkie sprawy łączy jeden wspólny element – Internet. Multibook powstał w ramach projektu “Bezpieczny Internet”, zrealizowanego przez Fundację Drabina Rozwoju i Fundację Odkrywców Innowacji na zlecenie Ministra Cyfryzacji i Administracji.

link do strony multibooka “Agencja Detektywistyczna T&T”

Materiały Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Polecamy dwa scenariusze zajęć przygotowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. „Uważni online” to scenariusz dla młodzieży w wieku 12–15 lat, jego celem jest zapoznanie uczestników ze zjawiskiem uwodzenia online, przekazanie wiedzy na temat sposobów weryfikowania kontaktów online, zachęcenie do szukania pomocy w trudnych sytuacjach. Z kolei „Uważni rodzice” to scenariusz pozwalający na uświadomienie rodzicom ich roli w ochronie dzieci przed uwodzeniem online.

https://www.edukacja.fdds.pl/?link=16044

https://www.edukacja.fdds.pl/?link=16012

Partnerzy Tygodnia z Internetem: